سئو (SEO) چیست؟

سئو (SEO) مخفف عبارت انگلیسی (Search Engine Optimization) به معنای بهینه سازی برای موتورهای جستجو، می باشد.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) فعالیتی در زمینه بهینه سازی صفحات وب یا تمام سایت ها با هدف بهتر شناخته شدن توسط موتور های جستجو تنها به منظور یک هدف، قرار گرفتن در صدر نتایج اولیه ی موتور جستجو می باشد.

موتورهای جستجو(Search Engine) چیست؟

بعضی شرکتهای فناوری مثل گوگل، با استفاده از الگوریتمهایی که در سایت خود بکار میبرند اطلاعات موردنیاز کاربران را فراهم می کنند. نتایج یافته شده معمولا در صفحه ای به عنوان صفحه نتایج جستجو فهرست می شود. باین سایتها موتور جستجو گفته می شود و به عبارتهایی که کاربران در سایت موتور جستجو برای پیدا کردن خواسته های خودشون بکار می برند کلمه یا کلمات کلیدی می گویند.

این کلمات باید تا انجا که ممکن هست کوتاه و با جزییات دقیق باشند تا الگوریتمهای اون سایت بتونند با تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی کاربر به خواسته اش پی ببرند و بهترین نتیجه را برای آن کلمه کلیدی کاربر فهرست بکنند. موتورهای جستجو با استفاده از الگوریتمهای خاصی که دارند ۴ مرحله خزیدن،شاخص گذاری، پردازش، بازیابی نتایج را انجام میدهند.

۱ – خزیدن(Crawling): به فرایند واکشی همه ی لینکهای وب متصل به یک وب سایت خزنده گویند. این وظیفه به وسیله نرم افزاری به نام کرالر یا یک اسپایدر( یا گوگل بات، در موتور جستجو گوگل) انجام می شود.

۲ – شاخص گذاری(Indexing): ذخیره کلمات کلیدی و مهم صفحات وب سایت در پایگاه داده موتور جستجو 

۳ – پردازش(Processing): پردازش درخواستهای کاربران با رکوردهای ذخیره شده در پایگاه داده و کشف ارتباط انها در این مرحله انجام میشود.

۴ – بازیابی(Retrieving): در این مرحله اطلاعات مناسب درخواستهای کاربر در صحفه نتایج جستجو برای کاربران به نمایش گذاشته می شود.

انواع موتورهای جستجو

از جمله موتورهای جستجو معروف علاوه بر گوگل که در بالا گفتیم میتونیم به ، بینگ و  یاهو اشاره کنیم که هرکدام علاوه بر استاندارد مخصوص خود برای فهرست کردن سایتها دارای استانداردهای مشترکی نیز هستند.

انواع سئو

بطور کلی میتونیم سئو را به دو بخش کلی تقسیم بکنیم البته دسته بندی های دیگه ای هم هست اما عموما مثل طراحی سایت که به دو بخش کلی فرانت و بک اند تقسیم میشه ما هم سئو را به طور مفهومی دو بخش کلی دسته بندی میکنیم: 

سئو داخلی
سئو خارجی

توی سئو داخلی، با استفاده از تکنیکهایی تلاش میکنیم  که سرعت بارگزاری وب سایت، حجم وب سایت کاهش و کیفیت محتوای وب سایت افزایش پیدا بکند و اصول طراجی وب سایتمون را به گونه ای تنظیم میکنیم که ریسپاسیو باشند و کاربران در استفاده از سایتمون حس راحتی و دسترسی پذیری راحت تری داشته باشه یعنی سایتمون هم روی تبلتش هم موبایل و هم دسکتاپش بخوبی نمایش داده بشه و کاربرامون بتونن به همه بخش های سایتمون توی کمترین زمان ممکن دسترسی داشته باشند و وقتشون تلف نشه

در سئو خارجی، با استفاده از تکنیکهایی مث لینک بیلدینگ و جستجوی محلی و… تلاش میکنیم که شهرت و اعتبار سایتمون را بالا ببریم تا مخاطبای بیشتری را به خودمون جذب کنیم. 

البته دسته بندی های دیگری هم برای سئو در نظر میگیرند یکی دیگه ازین دسته بندیها از جنبه روشها و تکنیکهایی هستش که اهل فن به کار میگیرن تا سایتشون در زمان کمتر بتونه توی نتایج موتورهای جستجو بالا بیاد و جزو اولینها باشه، در این دسته بندی سئوکارها به سه دسته زیر تقسیم میشن :

سئو کلاه سیاه: کاملا منطبق بر اصول و دستورالعملهای منتشرشده توسط موتورهای جستجو میباشد
سئو کلاه سفید: کاملا منطبق بر اصول و دسترالعملهای منتشرشده توسط موتورهای جستجو میباشد
سئو کلاه خاکستری: ترکیبی از دو روش بالا می باشد

تقسیم بندی میشود، که در اینده در مورد تمام دسته ها توضیحاتی ارائه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید