فایل اچ تی اکسس

فایل .htaccess چیست

فایل .htaccess یک فایل متنی کوچک و قدرتمند است که بسیاری از جنبه های نمایش صفحات وب شما را کنترل می کند. مواردی مانند تغییر مسیرها ، امکان فشرده سازی(Enabling Compression) ، بازنویسی نشانیهای اینترنتی(Rewriting Urls) ، استفاده از حافظه پنهان مرورگر(leveraging browser) و موارد دیگر را می توانید با افزودن برخی از کدها به این فایل کوچک به دست آورید.

با این حال ، حتی یک اشتباه کوچک در هنگام تغییر یا به روزرسانی این پرونده می تواند منجر به نتایج وحشتناک شود (مانند عدم نمایش صفحات وب شما) بنابراین هنگام ویرایش باید بسیار مراقب باشین و با دقت عمل بکنین، اما خیلی هم نمیخواد نگران نباشین، من بهتون اموزش خواهم داد که به سادگی چگونه با داشتن یک نسخه پشتیبان از فایلتون، در صورت اشتباه میتونین فایل اصلی را برگردونین.

راستی اسم این فایل یعنی .htaccess مخفف عبارت انگلیسی “hypertext access” هستش.

استفاده ازین فایل قابلیتهایی را در اختیارتون قرار میده که بصورت طبیعی در تنظیمات وب سرورتون انجام میشه، این فایل توسط اپاچی(Apache)، لایت اسپید(Litespeed) و.. مورد استفاده قرار میگیره.

چگونه می توانم فایل .htaccess خود را پیدا کنم

این فایل، در مکانی از وب هاستتون که فایلهاتون را اپلود میکنین وجود داره البته باید اینو در نظر بگیرین که عموما بصورت مخفی قرار میگیره.

اکثر وب هاستها، گزینه ای برای فعال کردن، دیدن فایلهای مخفی در اختیار کاربران میزارن. با فعال کردن این گزینه در هاستتون میتونین این فایل را با دسترسی روت در اختیار بگیرین.

اگر نمی توانین آن را پیدا بکنین ، یا مطمئن نیستین که این فایل را دارین ، لازم است با پشتیبانی هاستتون تماس بگیرین و در مورد آن سوال کنید. اگر در مورد وب سایت خود جدی هستین، باید واقعاً بدانید که این فایل کجاست و چگونه از آن استفاده کنین. بسیاری از کارهایی که می توانید با این فایل انجام دهید به شما کمک می کند تا بهتر دستورالعمل های وبمستر گوگل(google webmaster guidelines) را دنبال کنین.

چگونه می توانم فایل .htaccess را ویرایش کنم

این فایل فقط یک فایل متنی است ، بنابراین می توانید آن را به همان روشی که سایر فایلهای متنی موجود در هاستتون را ویرایش میکنین مورد ویرایش قرار بدین. با این حال همونطور که قبلا گفتم، حتما یک پشتیبان ازین فایل بگیرید یعنی یک نسخه از فایل را قبل از ویرایش نگهداری کنین … یعنی مثل کامپیوترتون که از فایلها کپی میگیین اینجا هم یک کپی تهیه کنین و در خود هاست یا کامپیوترتون یا کلود نگهداری کنین که اگر یک زمانی فایلتون خراب شد با جایگزینی فایل اصلی که دارین همه چیز به حالت اول برگردونده بشه.

پیشنهاد میکنم تغییراتی که قصد انجامش را دارین مرحله به مرحله توی فایلتون انحام بدین و ذخیره کنید و بعد از تست کارکرد درست تغییرات، باقی تغییرات را اعمال کنین باین صورت بهتر میتونین در صورت ایجاد مشکل، دلیل و مکان مشکل را پیدا کنین.

دیدگاهتان را بنویسید