E-A-T چیست؟ چرا برای سئو مهم است؟

E-A-T بترتیب مخفف کلمات انگلیسی (Expertise-Authoritativeness-Trustworthiness) به معنی های پارسی (تجربه و تخصص- معتبربودن- امانت) میباشد.

E-A-T از سند راهنمایی ارزیابی کنندگان جستجوی کیفی گوگل نشات گرفته است (سندی حدودا 170 صفحه ای برای ارزیابی کیفیت نتایج جستجوی گوگل) گوگل این سند را در سال 2013 برای کمک به درک بهتر وبمسترها منتشر کرده است.

e-a-t برای همه کوئریهای (هرانچه کاربر در گوگل جستجو میکنه یک کوئری در نظر گرفته میشه) گوگل مهم است اما برای برخی از انها از اهمیت بیشتری برخوردار میباشد.

بطور مثال، اگر فقط به دنبال تصاویر گربه های ناز هستید ، احتمالاً E ‑ A-T اهمیت چندانی ندارد. چونکه یک موضوع ذهنی است و اگر گربه ای را که فکر نمی کنید ناز است ، مسئله خاصی نیست.

اما از طرف دیگر ، اگر بدنبال دوز مناسب آسپرین در هنگام بارداری هستید ، بدون شک E ‑ A-T مهم است. بدین معنی که اگر گوگل متوجه مطالبی در مورد این موضوع شود، و آن مطلب توسط نویسنده ای ناشناس نوشته شده و در یک وب سایت فاقد اعتبار منتشر شده که احتمال نادرست یا گمراه کننده بودن آن محتوا زیاد میباشد، گوگل ان مطلب را در بالاترین لیست نتایج نمایش نمیدهد بدلیل اینکه ماهیت اطلاعاتی که در اینگونه سایتها منتشر میشود نه تنها خوش ایند و کمک کننده نیست بلکه باعث تهدید زندگی انسانها میشود.

در کل گوگل، برای کوئری ها و صفخات و موضوعات که جنبه ymyl (اصطلاحی است که گوگل بکار میبرد) دارند ازشاخص ایت استفاده میکند.

ymyl چیست؟ برخی صفخات و موضوعات که بصورت بالقوه بر روی سلامت و مسائل مالی و امنیت و شادی انسناها تاثیر میزاه ، گوگل بصورت “پول شما یا زندگی شما” یا انگلیسی “your money or your life” و اختصار ymyl بکار میبرد

E-A-T چگونه اندازه گیری میشود؟

1- خبرگی (expertise)

تخصص به معنای داشتن سطح بالایی از دانش یا مهارت در یک زمینه خاص است. این ارزیابی در درجه اول در سطح محتوا است ، نه در وب سایت یا سطح سازمانی. Google به دنبال محتوای ایجاد شده توسط یک متخصص موضوع است.

برای مباحث YMYL ، این مربوط به تخصص رسمی ، صلاحیت ها و آموزش سازنده محتوا است. به عنوان مثال ، یک حسابدار منشور صلاحیت بیشتری برای نوشتن در مورد تهیه مالیات دارد تا کسی که چند پست را خوانده است

اما برای مباحث غیر YMYL ، این موضوع خبرگی، مثل نشان دادن تجربه شخصی زندگی مرتبط با موضوعی خاص مانند حاملگی و … و کلا دیگر شاخصهای e-a-t حساسیت کمتری بخرج میدهند.

2- معتبر بودن (Authoritativeness)

اعتبار بالا، در مورد شهرت است ، به ویژه در میان سایر متخصصان و تأثیرگذاران در صنعت. خیلی ساده ، وقتی دیگران یک فرد یا وب سایت را به عنوان منبع اصلی اطلاعات در مورد یک موضوع می بینند ، این اعتبار و اقتدار ان سایت یا فرد موردنظر میباشد.

برای ارزیابی اعتبار، گوگل و ارزیابی کنندگانش، در وب به دنبال اطلاعاتی در مورد شهرت وب سایت یا فرد می گردند.

از تحقیقات استفاده کنید تا بدانید که کاربران واقعی و همچنین کارشناسان در مورد یک وب سایت چه نظری دارند. به دنبال بررسی ها ، منابع ، توصیه های متخصصان ، مقالات خبری و سایر اطلاعات معتبر ایجاد شده / نوشته شده توسط افراد در مورد وب سایت باشید. البته ارزیابی کنندگان گوگل، در حین تحقیقات در مورد اعتبار یک سایت یا شخص، این موضوع را در نظر میگرند که، منابعی را چیدا بکنند که توسط خود شخص یا سایت یا افراد وابسته نوشته نشده باشند

3- امانت (Trustworthiness)

اعتماد در مورد مشروعیت ، شفافیت و صحت وب سایت و محتوای آن است.

ارزیابی کنندگان گوگل به دنبال موارد زیادی برای ارزیابی قابلیت اطمینان هستند ، از جمله اینکه آیا وب سایت مسئولیت محتوای منتشر شده را مشخص می کند یا خیر. این امر خصوصاً برای سeriesالات YMYL مهم است ، اما در مورد سeriesالات غیر YMYL نیز اعمال می شود.

ارزیابی کنندگان گوگل همچنین دقت محتوا را در نظر می گیرند. بطور نمونه، برای مقالات خبری و صفحات اطلاعاتی ، محتوای با کیفیت بالا باید از نظر موضوعی دقیق باشد و در صورت وجود جامعه متخصصین در ان موضوع خاص، از تایید انها نیز برخوردار باشند.

برای اینکه بتونین شاخص های e-a-t را برای وب سایتتون ارتقا بدید و تاثیر بهتر و بیشتری روی سئو و در نهایت رتبه بندی گوگل بزارید راه هایی وجود داره که بصورت زیر:

  • پیوندهای بیشتری ایجاد کنید : سعی کنید لینکهای داخلی و خارجی (چه کمی چه کیفی) بیشتری برای صحفه موردنظرتون بگیرید
  • مطالب را به روز نگه دارید : صفحات و سایتتون در هر زمینه ای هست سعی کنید مرتب انها را بروز نگه دارید مثلا اگر در مورد حوزه مالی فعالیت میکنید تلاش کنید اخرین اطلاعات روز، این حوزه را چوشش بدید
  • واقعیت ها را بررسی کنید : اطمینان حاصل کنید اطلاعات و محتوای سایتتون از دقت و اعتبار بالا برخوردار باشه و مبتنی بر واقعیتها در حوزه کاریتون باشه
  • بررسی ها و نظرات بیشتری دریافت کنید: تلاش کنید محتوای با کیفیتی تولید شود که از کاربران نظرات و بررسی های مثبت و بیشتری دریافت کنین
  • کارشناسان استخدام کنید: در هر زمینه ای که فعالیت میکنید حتما از متخصصین اون حوزه استفاده کنین مخصوصا در مورد سایتها و موضوعاتی که ymyl هستند
  • نمایش مشخصات تماس: راه های ارتباطی متهدد برای ارتباط بیشتر با کاربران در نظر بگیرین تا پشتیبانی و دریافت نظرات و شکایتهای اونها بصورت مناسبی برقرار شود.

دیدگاهتان را بنویسید